Previous coverage: W1  l  W2  l  W3  l  W4  l  W5  l  W6  l  W7  l  W8  l  W9

 

2018 MHSAA districts

All finals are Friday, November 2, unless noted

All semifinals are Friday, October 26, unless noted

Games in blue have ranked teams losing

 

Division 1

2017 champion: Clarkston

 

Region 1

District 1

Final

At Hudsonville

Rockford (7-4) 61.333 24, Hudsonville (7-4) 74.111 21

 

Pre-districts

Rockford (6-4) 61.333 18, Traverse City West (7-3) 89.333 13

Hudsonville (7-3) 74.111 49, Holland West Ottawa (6-4) 72.778 42

 

District 2

Final

At Saline (Saturday, November 3)

No. 5 Saline (10-1) 102.222 42, No. 4 East Kentwood (9-2) 99.444 7

> Saline dominates East Kentwood 42-7 for district title

> Saline blows out East Kentwood with dominant third quarter

 

Pre-districts

Saturday, October 27

No. 5 Saline (9-1) 102.222 26, Kalamazoo Central (6-4) 71.444 7

Saturday, October 27

No. 4 East Kentwood (9-1) 99.444 31, No. 9 Brighton (7-3) 87.111 28

 

Region 2

District 1

Final

At Lapeer

No. 7 Lapeer (11-0) 112.889 35, Oxford (8-2) 87.444 10

 

Pre-districts

No. 7 Lapeer (10-0) 112.889 35, Grand Blanc (5-5) 60.667 0

Oxford (8-2) 87.444 38, Davison (7-3) 79.778 13

 

District 2

Final

At Clarkston

Clarkston (9-2) 89.444 26, White Lake Lakeland (7-4) 72.333 6

> Defending champ Clarkston delivers an early knockout punch to Lakeland

 

Pre-districts

Clarkston (8-2) 89.444 30, Lake Orion (5-5) 63.333 7

White Lake Lakeland (7-3) 72.333 23, Rochester Adams (6-4) 73.778 20 (OT)

 

Region 3

District 1

Final

At West Bloomfield

West Bloomfield (9-2) 96.889 20, Novi Detroit Catholic Central (7-4) 82.921 17 (OT)

> Dixon's TD catch in OT gives West Bloomfield district title vs. Detroit CC

> Lance Dixon's TD grab in overtime lifts West Bloomfield to district victory

> West Bloomfield wins an overtime thriller over Catholic Central

 

Pre-districts

West Bloomfield (8-2) 96.889 49, Plymouth (6-4) 68.556 14

Novi Detroit Catholic Central (7-3) 82.921 49, Canton (6-4) 73.222 28

 

District 2

Final

At Belleville

No. 3 Belleville (11-0) 119.111 49, Monroe (7-4) 72.333  33

 

Pre-districts

No. 3 Belleville (10-0) 119.111 28, Dearborn (5-5) 57.000 7

Monroe (7-3) 72.333 62, Brownstown Woodhaven (8-2) 98.444 28

 

Region 4

District 1

Final

At Clinton Township Chippewa Valley

No. 2 Clinton Township Chippewa Valley (11-0) 122.667 51, Macomb Dakota (8-3) 85.000 10

> Chippewa Valley football beats rival Macomb Dakota to win district championship

 

Pre-districts

No. 2 Clinton Township Chippewa Valley (10-0) 122.667 34, Utica Eisenhower (6-4) 76.000 7

Macomb Dakota (8-2) 85.000 21, Romeo (6-4) 82.222 17

 

District 2

Final

At Detroit Cass Technical (Saturday, November 3)

No. 6 Dearborn Fordson (10-1) 100.444 41, No. 1 Detroit Cass Technical (10-1) 114.444 14

> Dearborn Fordson upsets Cass Tech

> 'Finally': Fordson gets past Cass Tech in district final

> Time (again) for Cass Tech-Fordson

> Dearborn Fordson used lessons from Cass Tech to pull playoff stunner

 

 

Pre-districts

Saturday, October 27

No. 1 Detroit Cass Technical (10-0) 114.444 55, Detroit Western International (6-4) 55.111 7

No. 6 Dearborn Fordson (9-1) 100.444  24, Grosse Pointe South (8-2) 95.667 17

 

Division 2

2017 champion: Warren De La Salle

 

Region 1

District 1

Final

At Muskegon Mona Shores

No. 1 Muskegon Mona Shores (10-1) 96.000 49, Jenison (7-4) 72.333  10

 

Pre-districts

No. 1 Muskegon Mona Shores (9-1) 96.000 34,
Grand Rapids Forest Hills Central (5-5) 60.111 28

Saturday, October 27

Jenison (7-3) 72.333 64, Traverse City Central (7-3) 84.000 43

 

District 2

Final

At Portage Northern

Portage Northern (9-2) 82.333 56, Okemos (7-4) 68.111  15

> Tyler Amos leads Portage Northern to first district title in program history

 

Pre-districts

Okemos (7-3) 68.111 31, No. 5 Jackson (9-1) 104.000 22

Portage Northern (8-2) 82.333 35, Portage Central (7-3) 83.667 7

 

Region 2

District 1

Final

At Midland

Midland (8-3) 67.667 38, Midland Dow (6-5) 55.222 19

> Chemics beat Chargers for district title

> Another second chance for Dow football

 

Pre-districts

Midland Dow (6-4) 55.222 34, No. 10 Flushing (7-3) 88.292 31 (OT)

Midland (7-3) 67.667 50, Swartz Creek (6-4) 73.444 28

 

District 2

Final

At South Lyon

Walled Lake Western (8-3) 70.444 35, No. 8 South Lyon (10-1) 112.000 14

> Walled Lake Western avenges earlier loss, tops unbeaten South Lyon

 

Pre-districts

No. 8 South Lyon (10-0) 112.000 31, Dexter (6-4) 63.444 24 (OT)

Walled Lake Western (7-3) 70.444 24, Fenton (7-3) 84.111 9

 

Region 3

District 1

Final

At Oak Park

No. 4 Warren De La Salle (9-2) 92.556 35, No. 2 Oak Park (9-2) 100.222 7

> Warren De La Salle dominates Oak Park, claims district championship

> Warren De La Salle in driver's seat to repeat as Division 2 champs

> De La Salle neutralizes Oak Park again

> Dominating De La Salle defense does in Oak Park

> De La Salle football stuffs Oak Park to capture district title

 

Pre-districts

No. 2 Oak Park (9-1) 100.222 40, Ferndale (7-3) 81.889 20

No. 4 Warren De La Salle (8-2) 92.556 26, Warren-Mott (7-3) 84.333 10

 

District 2

Final

At Port Huron Northern

No. 7 Port Huron Northern (9-1) 96.556 14, St. Clair Shores Lakeview (7-4) 71.000 7 (OT)

> Port Huron Northern upends Lakeview in overtime to win district title

 

Pre-districts

No. 7 Port Huron Northern (8-1) 96.556 28, St. Clair Shores Lake Shore (6-4) 65.222 18

St. Clair Shores Lakeview (7-3) 71.000 41, Roseville (6-4) 68.333 32

 

Region 4

District 1

Final

At Birmingham Groves

No. 9 Birmingham Groves (9-2) 82.333 38, Bloomfield Hills Brother Rice (7-4) 79.444  24

> Alexander’s arm, Dawsey’s hands lead Groves past Brother Rice in district final

> Aerial assault lifts Groves to satisfying playoff win over Brother Rice

> Groves survive late Brother Rice comeback to capture district title

 

Pre-districts

Bloomfield Hills Brother Rice (7-3) 79.444 27, Livonia Churchill (7-3) 87.889 14

No. 9 Birmingham Groves (8-2) 82.333 35, Birmingham Seaholm (7-3) 84.222 14

 

District 2

Final

At Livonia Franklin

Livonia Franklin (7-4) 59.444 27, Temperance Bedford (6-5) 58.889  25

> Franklin defense holds off late Bedford surge to repeat as D2 district champs

 

Pre-districts

Temperance Bedford (6-4) 58.889 55,  Dearborn Heights Crestwood (8-2) 87.111 21

Livonia Franklin (6-4) 59.444 38, Wyandotte Roosevelt (6-4) 69.778 14

 

Division 3

2017 champion: Muskegon

 

Region 1

District 1

Final

At Mt. Pleasant

No. 7 Cedar Springs (10-1) 95.111 44, No. 4 Mt. Pleasant (10-1) 104.000 14

Pre-districts

No. 4 Mt. Pleasant (10-0) 104.000 35, Petoskey (5-5) 61.556 6

No. 7 Cedar Springs (9-1) 95.111 46, Gaylord (6-4) 64.000 7

 

District 2

Final

At Muskegon

No. 1 Muskegon (11-0) 115.556  49, Grand Rapids Christian (8-3) 87.556  17

> Muskegon overwhelms Grand Rapids Christian for 7th straight district title

 

Pre-districts

No. 1 Muskegon (10-0) 115.556 42, East Grand Rapids (6-4) 72.556 35

Grand Rapids Christian (8-2) 87.556 28, Grand Rapids Northview (7-3) 76.889 21

 

Region 2

District 1

Final

At Zeeland East

No. 5 Zeeland East (10-1) 95.889  42, Zeeland West (8-3) 84.111 24

> Zeeland East, Zeeland West meet again in playoffs

 

Pre-districts

No. 5 Zeeland East (9-1) 95.889 56, Stevensville Lakeshore (5-5) 58.444 7

Saturday, October 27

Zeeland West (8-2) 84.111 40, St. Joseph (5-5) 61.222 26

 

District 2

Final

At Parma Western

Parma Western (10-1) 78.208  44, Battle Creek Central (7-4) 64.444 21

> BCC sees best season in a decade come to an end

> Western runs over Battle Creek Central for program's first district championship

 

Pre-districts

Parma Western (9-1) 78.208 21, Mattawan (5-5) 56.778 14

Battle Creek Central (7-3) 64.444 25, Middleville Thornapple Kellogg (7-3) 75.000 24

 

Region 3

District 1

Final

At DeWitt

No. 2 DeWitt (11-0) 115.000  9, No. 6 East Lansing (9-2) 98.111 7

> Defense, freshman kicker come through for DeWitt in district final win over East Lansing

 

Pre-districts

No. 2 DeWitt (10-0) 115.000 34, St. Johns (5-5) 55.222 7

No. 6 East Lansing (9-1) 98.111 33, Haslett (8-2) 88.667 30

 

District 2

Final

At Farmington

Farmington (8-3) 78.556 34, South Lyon East (6-5) 57.778 3

> Big game by Williams sparks Farmington to first district title in 16 years

> Farmington runs past South Lyon East for first district title since 2002

 

Pre-districts

South Lyon East (6-4) 57.778 22, No. 10 Ortonville-Brandon (8-2) 97.556 15

Farmington (7-3) 78.556 42, Auburn Hills Avondale (7-3) 77.667 9

 

Region 4

District 1

Final

At Warren Woods-Tower

D2 No. 3 Detroit Martin Luther King (9-2) 81.778 34,
No. 9 Warren Woods-Tower (9-2) 82.000 14

 

Pre-districts

No. 9 Warren Woods-Tower (9-1) 82.000 47, Garden City (6-4) 63.444 7

D2 No. 3 Detroit Martin Luther King (8-2) 81.778 7, No. 3 River Rouge (8-2) 74.778 6

 

District 2

Final

At Allen Park

Allen Park (9-2) 84.889 28, Trenton (7-4) 70.556 22

 

Pre-districts

Trenton (7-3) 70.556 22, No. 8 Gibraltar Carlson (8-2) 97.667 21

Allen Park (8-2) 84.889 23, Riverview (7-3) 74.444 20

 

Division 4

2016-17 champion: Grand Rapids Catholic Central

 

Region 1

District 1

Final

At Alma (Saturday, November 3)

No. 7 Escanaba (9-2) 80.556 14, No. 4 Alma (9-2) 82.667  13

> Escanaba eliminates Alma from football playoffs for third straight season

 

Pre-districts

No. 4 Alma (9-1) 82.667 26, Big Rapids (5-5) 48.000 3

Saturday, October 27

No. 7 Escanaba (8-2) 80.556 27, Ludington (7-3) 52.667 20

 

District 2

Final

At Grand Rapids Catholic Central

No. 2 Grand Rapids Catholic Central (10-1) 83.444 42, Whitehall (8-3) 67.222 7

> Grand Rapids Catholic Central keeps cruising, downs Whitehall in district final

 

Pre-districts

No. 2 Grand Rapids Catholic Central (9-1) 83.444 59, Spring Lake (5-5) 47.556 7

Whitehall (8-2) 67.222 38, Allendale (5-5) 53.333 33

 

Region 2

District 1

Final

At Holland Christian

Holland Christian (8-3) 63.444 22, Grand Rapids South Christian (6-5) 57.667  19

 

Pre-districts

Holland Christian (7-3) 63.444 53, Otsego (5-5) 49.111 13

Grand Rapids South Christian (6-4) 57.667 24, Wyoming Godwin Heights (6-4) 57.667 6

 

District 2

Final

At Edwardsburg

No. 1 Edwardsburg (11-0) 97.778  49, Paw Paw (8-3) 71.889 10

 

Pre-districts

No. 1 Edwardsburg (10-0) 97.778 45, Plainwell (6-4) 60.111 0

Paw Paw (8-2) 71.889 14, No. 5 Three Rivers (8-2) 84.444 7

 

Region 3

District 1

Final

At Williamston

No. 8 Williamston (9-2) 78.667 31, Flint Powers Catholic (7-4) 71.333  7

> Williamston, Pewamo-Westphalia win district championships

 

Pre-districts

No. 8 Williamston (8-2) 78.667 35, Goodrich (5-5) 51.889 28

Flint Powers Catholic (7-3) 71.333 28, Lake Odessa Lakewood (7-3) 71.222 8

 

District 2

Final

At East China Stadium (Saturday)

No. 9 St. Clair (9-2) 70.778 62, North Branch (8-3) 70.778 29

 

Pre-districts

No. 9 St. Clair (8-2) 70.778 70, Yale (5-5) 51.556 34

North Branch (8-2) 70.778 44, Croswell-Lexington (6-4) 68.444 41

 

Region 4

District 1

Final

At Detroit Country Day

Farmington Hills Harrison (8-3) 70.444 13, Detroit Country Day (7-3) 77.984  10 (OT)

> Farmington Hills Harrison stuns Country Day on last-second OT prayer

> Farmington Hills Harrison snatches victory from jaws of defeat in overtime

> Farmington Hills Harrison stuns Detroit Country Day on final play

 

Pre-districts

Detroit Country Day (7-2) 77.984 42, Center Line (6-4) 58.000 6

Saturday, October 27

Farmington Hills Harrison (7-3) 70.444 24,
Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood (6-4) 63.444 10

 

District 2

Final

At Milan

Chelsea (8-3) 67.667 35, Milan (8-3) 75.333 14

> 'Underdog' Chelsea wins district title under first-year coach

 

Pre-districts

Chelsea (7-3) 67.667 28, No. 3 Grosse Ile (9-1) 104.889 21

Milan (8-2) 75.333 36, Detroit Cody (6-4) 71.333 0

 

Division 5

2013-17 champion: Grand Rapids West Catholic

 

Region 1

District 1

Final

At Reed City

No. 3 Reed City (11-0) 96.889 38, Clare (9-2) 68.333

 

Pre-districts

No. 3 Reed City (10-0) 96.889 42, Benzie Central (6-4) 58.000 0

Saturday, October 27

Clare (9-1) 68.333 42,  No. 7 Manistee (9-1) 80.000 28

 

District 2

Final

At Saginaw Swan Valley

No. 1 Saginaw Swan Valley (11-0) 104.889 55, Freeland (7-4) 60.778  10

> Swan Valley 'Chases' down Freeland for Division 5 district title

 

Pre-districts

No. 1 Saginaw Swan Valley (10-0) 104.889 41, Howard City Tri-County (5-5) 50.111 7

Freeland (7-3) 60.778 16, Remus Chippewa Hills (5-5) 51.444 6

 

Region 2

District 1

Final

At Jenison

Hudsonville Unity Christian (9-2) 81.444  40, No. 6 Muskegon Oakridge (9-2) 79.778 37

> Unity Christian overcomes 27-point deficit to beat Muskegon Oakridge

 

Pre-districts

Hudsonville Unity Christian (8-2) 81.444 41, Grand Rapids West Catholic (5-5) 54.653 22

No. 6 Muskegon Oakridge (9-1) 79.778 59, Belding (7-3) 67.111 29

 

District 2

Final

At Vicksburg

No. 4 Kalamazoo United (11-0) 89.778 46, Hopkins (9-2) 79.000 35

> Kalamazoo United QB sets state touchdown record in district finals

 

Pre-districts

No. 4 Kalamazoo United (10-0) 89.778 44, Coloma (5-5) 49.000 6

Hopkins (9-1) 79.000 46, Berrien Springs (7-3) 73.000 6

 

Region 3

District 1

Final

At Portland

No. 2 Portland (11-0) 95.111 17, No. 5 Lansing Catholic (9-2) 76.444 13

> Lansing Catholic runs out of magic as Portland hangs on to win back-to-back district titles

 

Pre-districts

No. 2 Portland (10-0) 95.111 33, Ovid-Elsie (6-4) 60.889 19

No. 5 Lansing Catholic (9-1) 76.444 22, Olivet (8-2) 85.111 21

 

District 2

Final

At Almont

Frankenmuth (9-2) 73.444 28, No. 7 Almont (10-1) 93.333  22

> Frankenmuth goes to sophomore QB for last-minute win over Almont

 

Pre-districts

No. 7 Almont (10-0) 93.333 36, Birch Run (5-5) 55.444 14

Frankenmuth (8-2) 73.444 20, Richmond (6-4) 65.889 7

 

Region 4

District 1

Final

At East China Stadium

Marine City (9-2) 74.444 41, Harper Woods (8-3) 63.000 27

> Marine City claims district championship with 41-27 win over Harper Woods

 

Pre-districts

Saturday, October 27

Marine City (8-2) 74.444 21, Clawson (6-4) 51.333 12

Harper Woods (8-2) 63.000 52, Macomb Lutheran North (7-3) 68.444 13

 

District 2

Final

At Detroit Denby

Detroit Denby (9-2) 72.095 28, Ida (8-3) 65.556  22

 

Pre-districts

Detroit Denby (8-2) 72.095 44, Detroit Osborn (6-4) 58.444 0

Ida (8-2) 65.556  62, Dearborn Heights Robichaud (6-4) 59.889 20

 

Division 6

2016-17 champion: Jackson Lumen Christi

 

Region 1

District 1

Final

At Thirlby Field (Saturday, November 3)

No. 2 Traverse City St. Francis (11-0) 98.667 42, No. 5 Calumet (10-1) 89.778 6

> Cruising past the Kings: St. Francis D forces 7 turnovers in 42-6 win

> Turning it up to 11: Glads, Copper Kings sit at 10-0

 

Pre-districts

Saturday, October 27

No. 2 Traverse City St. Francis (10-0) 98.667 56, Elk Rapids (7-3) 59.667 17

No. 5 Calumet (10-0) 89.778 6, Ishpeming Westwood (7-3) 64.889 0

 

District 2

Final

At Kingsley

D5 No. 10 Kingsley (10-1) 81.778 44, Beaverton (8-3) 61.222 14

 

Pre-districts

D5 No. 10 Kingsley (9-1) 81.778 62, Tawas (5-4) 39.778 22

Beaverton (8-2) 61.222 42, Maple City Glen Lake (5-5) 47.222 14

 

Region 2

District 1

Final

At Montague (Saturday, November 3)

Montague (9-2) 70.222 48, Newaygo (7-4) 60.778  14

> Montague overpowers Newaygo, braces for Kobe Clark-led Schoolcraft

 

Pre-districts

Montague (8-2) 70.222 49, Fennville (7-3) 54.667 20

Newaygo (7-3) 60.778 25, Morley Stanwood (7-3) 55.667 10

 

District 2

Final

At Schoolcraft

Schoolcraft (9-2) 72.667 49, Delton Kellogg (7-4) 59.778 20

 

Pre-districts

Schoolcraft (8-2) 72.667 28, Constantine (6-4) 55.444 24

Delton Kellogg (7-3) 59.778 86, Niles Brandywine (7-3) 56.333 50

 

Region 3

District 1

Final

At Montrose

Montrose (9-2) 69.778 29, Millington (7-4) 63.778  6

 

Pre-districts

Millington (7-3) 63.778 50, No. 3 Ithaca (8-2) 72.889 33

Montrose (8-2) 69.778 54, No. 7 Hemlock (8-2) 67.444 0

 

District 2

Final

At Flint Hamady (Saturday)

No. 6 Flint Hamady (11-0) 84.444 47,  Ecorse (8-3) 66.667 22

 

Pre-districts

Saturday, October 27

No. 6 Flint Hamady (10-0) 84.444 27, Byron (5-5) 50.889 21

Ecorse (8-2) 66.667 61, No. 8 Warren Michigan Collegiate (8-2) 79.540 18

 

Region 4

District 1

Final

At Jackson Lumen Christi

No. 1 Jackson Lumen Christi (10-0) 96.444 41, Michigan Center (9-2) 67.444  14

 

Pre-districts

No. 1 Jackson Lumen Christi (9-0) 96.444 52, Napoleon (5-5) 40.222 30

Michigan Center (9-1) 67.444 35, Grass Lake (8-2) 70.222 6

 

District 2

Final

At Brooklyn Columbia Central

Blissfield (7-4) 56.000 41, Brooklyn Columbia Central (8-2) 84.000 40

> Blissfield steals district championship from Columbia Central

 

Pre-districts

Brooklyn Columbia Central (8-1) 84.000 61, Quincy (6-3) 54.556 27

Blissfield (6-4) 56.000 21, Hillsdale (8-2) 78.111 10

 

Division 7

2016-17 champion: Pewamo-Westphalia

 

Region 1

District 1

Final

At Roscommon

No. 9 Roscommon (10-1) 69.111 22, Iron Mountain (8-3) 63.778 7

 

Pre-districts

Saturday, October 27

No. 9 Roscommon (9-1) 69.111 35, Harbor Springs (7-3) 52.333 6

Saturday, October 27

Iron Mountain (8-2) 63.778 36, Oscoda (8-2) 56.111 14

 

District 2

Final

At Lake City

D6 No. 4 Lake City (11-0) 84.444 42, McBain (8-3) 63.889  7

 

Pre-districts

D6 No. 4 Lake City (10-0) 84.444 30, North Muskegon (5-5) 39.889 28

McBain (8-2) 63.889 28, Leroy Pine River (6-4) 49.556 14

 

Region 2

District 1

Final

At Pewamo-Westphalia

No. 1 Pewamo-Westphalia (11-0) 81.778 42, No. 8 Saugatuck (9-2) 72.667 20

> Williamston, Pewamo-Westphalia win district championships

 

Pre-districts

No. 1 Pewamo-Westphalia (10-0) 81.778 62, Saranac (8-2) 46.778 14

No. 8 Saugatuck (9-1) 72.667 49, D6 No. 10 Kent City (8-2) 73.778 28

 

District 2

Final

At New Lothrop

No. 2 New Lothrop (10-1) 81.778 44, Cass City (8-3) 62.667 20

> Red Hawks will try to slow down high-flying Hornets

 

Pre-districts

No. 2 New Lothrop (9-1) 81.778 55, Elkton-Pigeon-Bay Port Laker (7-3) 58.333 12

Cass City (8-2) 62.667 32, Sandusky (8-2) 64.778 28

 

Region 3

District 1

Final

At Cassopolis

No. 7 Cassopolis (11-0) 80.889 35, Centreville (9-2) 67.556 0

 

Pre-districts

No. 7 Cassopolis (10-0) 80.889 49, Vermontville Maple Valley (5-5) 41.556 6

Centreville (9-1) 67.556 16, Union City (6-4) 51.000 14

 

District 2

Final

At Monroe St. Mary Catholic Central

Monroe St. Mary Catholic Central (9-2) 76.984  38, Clinton (8-3) 60.000  28

> SMCC only region team to advance

 

Pre-districts

Monroe St. Mary Catholic Central (8-2) 76.984 52, Sand Creek (6-4) 49.111 34

Clinton (8-2) 60.000 73, Springport (7-3) 61.222 34

 

Region 4

District 1

Final

At Madison Heights Madison

No. 3 Madison Heights Madison (11-0) 101.333 38, No. 10 Detroit Loyola (7-4) 65.847 0

 

Pre-districts

No. 3 Madison Heights Madison (10-0) 101.333 45, Royal Oak Shrine Catholic (5-5) 43.111 0

Saturday, October 27

No. 10 Detroit Loyola (7-3) 65.847 62, Madison Heights Bishop Foley (8-2) 67.667 15

 

District 2

Final

At Riverview Gabriel Richard

Riverview Gabriel Richard (7-4) 54.000 30, Allen Park Cabrini (6-5) 39.333 0

> Win over Allen Park Cabrini gives Riverview Gabriel Richard its first-ever football district title

 

Pre-districts

Allen Park Cabrini (6-4) 39.333 7, Detroit Community (8-2) 63.222 6

Riverview Gabriel Richard (6-4) 54.000 38, Detroit Central (5-5) 39.889 24

 

Division 8

2017 champion: Ottawa Lake Whiteford

 

Region 1

District 1

Final

At Ishpeming

D7 No. 5 Ishpeming (11-0) 80.889 38, Iron River West Iron County (8-3) 55.111  0

 

Pre-districts

D7 No. 5 Ishpeming (10-0) 80.889 52, Gwinn (6-4) 46.333 6

Iron River West Iron County (8-2) 55.111 28,  No. 9 Rogers City (8-2) 70.111 8

 

District 2

Final

At Breckenridge

No. 1 Breckenridge (11-0) 74.222 37, No. 4 Johannesburg-Lewiston (9-2) 63.667  12

 

Pre-districts

Saturday, October 27

No. 1 Breckenridge (10-0) 74.222 58, Frankfort (5-5) 38.111 0

No. 4 Johannesburg-Lewiston (9-1) 63.667 15, Merrill (6-4) 40.333 8

 

Region 2

District 1

Final

At Harbor Beach

No. 3 Harbor Beach (10-1) 74.889 28, Ubly (8-3) 58.444 26 (3 OT)

> District Classic: Pirates clip Bearcats in three overtimes

> Bearcats and Pirates ready for another rematch

 

Pre-districts

No. 3 Harbor Beach (9-1) 74.889 26, Saginaw Nouvel (6-4) 52.000 6

Ubly (8-2) 58.444 30, No. 5 Saginaw Michigan Lutheran Seminary (7-3) 54.000 28

 

District 2

Final

At Clarkston Everest Collegiate

Flint Beecher (8-3) 49.111  22, No. 7 Clarkston Everest Collegiate (9-2) 67.889 14

 

Pre-districts

No. 7 Clarkston Everest Collegiate (9-1) 67.889 24,
Waterford Our Lady of the Lakes (5-5) 45.778 7

Flint Beecher (7-3) 49.111 15, Carson City-Crystal (8-2) 58.333 8

 

Region 3

District 1

Final

At Decatur

Holton (7-4) 38.889 34, Decatur (6-5) 40.111 7

 

Pre-districts

Holton (6-4) 38.889 25, Martin (6-4) 44.486 24

Decatur (6-4) 40.111 29, Climax-Scotts (4-5) 39.222 22

 

District 2

Final

At Athens

Mendon (7-4) 35.667 36, Athens (6-4) 41.597 22

 

Pre-districts

Mendon (6-4) 35.667 8, White Pigeon (7-3) 56.111 6

Athens (6-3) 41.597 19, Three Oaks River Valley (5-5) 36.500 6

 

Region 4

District 1

Final

At Detroit Southeastern

Detroit Southeastern (8-3) 51.111 24, Dansville (7-4) 47.333 22

 

Pre-districts

Dansville (7-3) 47.333 29, No. 6 Sterling Heights Parkway Christian (9-1) 69.667 20

Detroit Southeastern (7-3) 51.111 24, No. 9 Detroit Public Safety Academy (7-3) 53.556 6

 

District 2

Final

At Reading

D7 No. 6 Reading (11-0) 88.000 28, D7 No. 3 Ottawa Lake Whiteford (10-1) 74.667  6

> Reading rolls past Ottawa Lake Whiteford 28-6 for district title, regional berth

 

Pre-districts

D7 No. 6 Reading (10-0) 88.000 65, No. 8 Pittsford (7-3) 52.222 48

D7 No. 3 Ottawa Lake Whiteford (10-0) 74.667 51, No. 1 Adrian Lenawee Christian (8-2) 59.597 14

 

Eight-player

 

Division 1

2017 champion: Central Lake

 

Region 1

Final

At Pickford

No. 1 Pickford (11-0) 68.444 48, Suttons Bay (9-2) 57.444 42

 

Pre-regionals

No. 1 Pickford (10-0) 68.444 51, Fife Lake Forest Area (4-6) 30.819 0

Suttons Bay (9-1) 57.444 49, Onaway (5-5) 31.556 20

 

Region 2

Final

At AuGres Sims (Saturday, November 3)

No. 5 AuGres-Sims (11-0) 64.889 50, Deckerville (8-3) 54.000  16

> Red-hot Eagles face toughest test with Au Gres-Sims

 

Pre-regionals

No. 5 AuGres-Sims (10-0) 64.889 58, Mayville (5-5) 36.556 6

Deckerville (8-2) 54.000 54, Kingston (8-2) 53.111 16

 

Region 3

Final

At Wyoming Tri-unity Christian (Saturday, November 3)

No. 3 Morrice (11-0) 64.000  44, No. 2 Wyoming Tri-unity Christian (10-1) 68.000 14

 

Pre-regionals

No. 2 Wyoming Tri-unity Christian (10-0) 68.000 50, Webberville (4-6) 31.889 20

No. 3 Morrice (10-0) 64.000 57, Genesee (5-5) 34.000 0

 

Region 4

Final

At Colon (Saturday, November 3)

No. 4 Colon (10-1) 63.111 40, Bellevue (9-2) 57.667 22

> Colon wins first regional title

 

Pre-regionals

No. 4 Colon (9-1) 63.111 58, Camden-Frontier (5-5) 36.381 14

Bellevue (9-1) 57.667 54, Battle Creek St. Philip (6-4) 40.222 6

 

Division 2

2017 champion: Crystal Falls Forest Park

 

Region 1

Final

At Rapid River .

Rapid River (8-3) 39.778 40, Crystal Falls Forest Park (6-5) 32.889 34

Pre-regionals

Crystal Falls Forest Park (6-4) 32.889 36, Powers North Central (8-2) 59.333 24

Rapid River (7-3) 39.778 20, Engadine (8-2) 58.667 18

 

Region 2

Final

At Posen

Cedarville (7-4) 30.222 44, Posen (8-3) 45.222 0

> Posen shut out by Cedarville in lopsided regional championship

 

Pre-regionals

Cedarville (6-4) 30.222 44, Hillman (8-2) 55.111 6

Saturday, October 27

Posen (8-2) 45.222 58, Kinde-North Huron (5-5) 35.444 20

 

Region 3

Final

At Onekama

Onekama (9-2) 50.111 52, Brethren (7-4) 39.4447 0

> Oh-nekama: Portagers dazzle in program's 1st regional title win

 

Pre-regionals

Onekama (8-2) 50.111 22, Marion (6-4) 35.444 6

Saturday, October 27

Brethren (7-3) 39.444 42, Mt. Pleasant Sacred Heart (7-3) 48.778 26

 

Region 4

Final

At Portland St. Patrick (Saturday, November 3)

Portland St. Patrick (7-4) 37.222 20, Tekonsha (6-5) 31.000  0

 

Pre-regionals

Saturday, October 27

Tekonsha (6-4) 31.000 28, New Haven Merritt Academy (6-4) 38.822 22 (OT)

Saturday, October 27

Portland St. Patrick (6-4) 37.222 33, Peck (5-5) 36.222 6

 

Preview coverage:

> Drive for Detroit: Playoff Week 2 preview

> Detroit Free Press district finals predictions

> Ann Arbor area district finals predictions

> Battle Creek area district finals predictions

> Flint area district finals predictions

> Grand Rapids area district finals predictions

> Lansing area district finals predictions

> Macomb County district finals predictions

> Metro Detroit district finals predictions

> Muskegon area district finals predictions

> Oakland County district finals predictions -- Oakland Press

> Oakland County district finals predictions -- Observer & Eccentric

> Port Huron area district finals preview

> Saginaw area district finals predictions

 

 

 

 

 

University of Detroit Jesuit, Detroit, Michigan
Brother Rice High School, Bloomfield Hills, Michigan.
Birmingham Public Schools, Birmingham, Michigan
Westwood Community School District, Dearborn, Dearborn Heights, Inkster, Michigan
The Roeper School, Birmingham and Bloomfield Hills, Michigan
Cranbrook Schools, Bloomfield Hills, Michigan
Marian High School, Bloomfield Hills, Michigan
Academy of the Sacred Heart, Bloomfield Hills, Michigan
Mercy High School, Farmington Hills, Michigan
Notre Dame Preparatory, Pontiac, Michigan
Regina High School, Warren, Michigan
Lincoln Consolidated Schools, Ypsilanti, Michigan
Grosse Pointe Public School System, Grosse Pointe, Michigan
Oakland Accelerated College Experience, Oakland County, Michigan
Oakland Opportunity Academy, Oakland County, Michigan
Oakland Schools Technical Campuses, Oakland County, Michigan
Virtual Learning Academy Consortium, Michigan
Bloomfield Hills Schools, Bloomfield Hills, Michigan. Comprehensive education at its finest.
Everest Collegiate High School and Academy. Clarkston, Michigan. An Authentic Catholic School of Distinction.
Oakland Christian School, Auburn Hills, Michigan. Oakland Christian School engages students in a rigorous and relevant education
Greenhills School, Ann Arbor, Michigan. Academic foundation for success.
Utica Community Schools, Image the Potential.
Lake Orion Community Schools, Lake Orion, Michigan. Providing an exemplary education for all learners
Shrine Catholic Schools, Royal Oak, Michigan. Faith. Family. Future.
Berkley School District, Berkley, Huntington Woods, Oak Park, Michigan. Engage. Inspire. Achieve.
AIM High School, Farmington Hills, Michigan. Aim High is a 6th-12th grade, tuition-based private school that provides an educational alternative
Parkway Christian School, Sterling Heights, Michigan. Challenging Minds. Capturing Hearts. Cultivating Gifts.
Plymouth Christian, Canton, Michigan. A non-denominational, college preparatory Christian school